2018. december 24., hétfő

Angol építészet I.

Habár Anglia épületei közül legtöbben a várakat ismerik legjobban, más építészeti kategóriákban is nagyon sok igazi gyöngyszemet láthattunk utazásunk során. Például sokan jól ismerhetitek az angol városokban gyakran látható félfavázas házakat (amiről első körben írni is fogok), de a szintén kiemelkedő szépségű udvarházakat is. Ezekről a különleges épületekről szeretnék egy kicsit mesélni a most következő bejegyzésekben.

Félfavázas házak

A félfavázas házak (angolul ,,half-timbered houses"), mint említettem, nagyon sok angol városnak díszítőelemei. Azért kapták a félfavázas jelzőt, mert a téglából-habarcsból álló falakat fagerendákból készült vázzal erősítették meg. Itt van az építkezési módra néhány példa Warwick városából:






Ez pedig a katedrálisáról híres Much Wenlock városka városháza.

A Much Wenlock-i városháza.
Az alján fedett piac található az emeleten kiállításokat rendeznek.

A warwicki Lord Leyster Hospitalról is mutatok néhány képet. A név ne tévesszen meg, valójában soha nem volt kórház, hanem visszavonult katonák lakóhelye volt. A szolgálataikért cserébe a családjukkal lakhattak itt. Az első épülete a kápolna volt, amely már 1100-as évektől itt áll! Legalább egy tucat filmben szerepelt ez a jellegzetes épület.


A Lord Leyster Hospital Warwickban
A bejárat közelről

Kastélyok és udvarházak

Míg régen a szegény és közepes keresetű angolok inkább a fentiekhez hasonló félfavázas házakban laktak a városokban, addig a gazdagok hatalmas, gyönyörű, kőből készült udvarházakban és kastélyokban élték mindennapjaikat. Ezek nem csak kívülről néztek ki hivalkodónak, a szobáik is nagyon látványosak voltak. Közülük most hármat szeretnék bemutatni.

Kirándulásunk első napján a Cambridge-hez közeli Audley End-re mentünk legelőször, ami egy remek példája az imént említett kastélyoknak. Így néz ki az udvarház kívülről:

...és így néz ki a környékén lévő kert.



Habár az Audley End még most is hatalmas, képzeljétek el, hogy régen 3-szor akkora volt a területe, mint ma, ahogy ezen a régi képen is látható:
Audley End
(forrás: www.lostheritage.org.)

A második kastély, ahova elmentünk, a Witley Court volt, ami már nem volt olyan szerencsés, mint az Audley End, mert egy hatalmas tűzvészben az 1930-as években leégett egy része, utána a tulajdonosok sorsára hagyták és minden mozdíthatót széthordtak belőle. Ezeken a képeken jól megfigyelhető a pusztulás mértéke:





Régebben (mint a következő kép mutatja) nagyon szép volt az épület belseje...



Az épület hátsó udvarában volt egy nagy szökőkút, amely viszont szerencsésen túlélte a tűzvészt, annyira, hogy működött is, mint a képen látható:



A harmadik ilyen típusú épület, amit be szeretnék mutatni, a lenyűgöző szépségű Stokesay Castle.





Stokesay Castle, a már jól ismert félfavázas épülete...
...egy szó szerint festői szépségű épület! Ottjártunkkor is 3-4 festő munkálkodott a környékén
A belseje már kicsit lepusztult, de legalább a tető megmaradt ígz el tudjuk képzelni a többi romos kastélyt is, hogy nézhettek ki.:



Ez pedig a kastély mellett fekvő Stokesay templom...

...amelyben még megvoltak a harangozókötelek!


És itt egy kép a harangozókról. Az angol falvak egymással versenyeztek harangozásban, amely mint látjuk igazi csapatmunka:


Ezzel a harangozós képpel fejeződik be ez a bejegyzés. De mindjárt jön a következő, amiben Cambridge kollégiumai és múzeumai fognak szerepelni!

1 megjegyzés:

  1. A Witley Court még így, leégett állapotában is impozáns látványt nyújt. Stokesay Castle környezete pedig éppoly festői, mint maga a kastély, sőt! A hangulat, ami ott fogadja az embert leírhatatlan, megmutathatatlan. Aki pedig hozzám hasonlóan Midsommeri gyilkosságok-rajongó, annak ez a hely különös élmény, mintha belecsöppenne a sorozatba, egyes részeibe.

    VálaszTörlés