2018. december 4., kedd

Tipikus angol táj

A legtöbb embernek az angol tájról a gyönyörű hegyek-völgyek, a rajta élő állatok (birkák, tehenek, lovak), a bájos kis falvak jutnak az eszébe. Most először ezzel szeretnék foglalkozni, de később majd megmutatom az angol táj egy kevésbé ismert oldalát is.

Szárazföld belseje

Brecon Beacons Nemzeti Park

Miközben Walesben haladtunk, gyakran áthaladtunk eme különleges gyönyörűségű, kopár hegycsúcsokkal és mély völgyekkel borított, illetve patás állatokkal (birkákkal, tehenekkel, lovakkal) teli nemzeti parkon. Szeretnék mutatni pár képet, hogy pontosan tudjátok, miről is van szó.







Cotswolds

A Cotswolds nevű tájegység Anglia Gloucestershire megyéjének nyugati részén helyezkedik el. A benne található falvak házainak színe olyan különleges és mutatós, hogy még egy külön színt (Cotswolds-sárga) is elneveztek róla. Amikor itt jártam, egyből megszerettem. Megmutatom a városokat, amikben jártam, hogy lássátok, mennyire gyönyörű!

Az egyik település, Broadway (Nem AZ a bizonyos, hanem egy másik Broadway!:)) főtere


Egy gyönyörű ,,mézeskalács" ház
Chipping Camden


Emlékoszlop pipacsokkal, háttérben a régi piac

A piac belülről

A turisták köszöntésére fellobogózták ezt a kis utcát

Bourton-on-the-Water, ,,Anglia Velencéje"

Érdekesség, hogy a cotswoldsi városokat ,,Wool Cities", azaz ,,Gyapjúvárosok névvel is illetik, mivel az itteni városok lakóit a gyapjúkereskedelem gazdagította meg annyira, hogy ezekhez hasonló gyönyörű házakat építhessenek!

Angol szántóföldek
Már a levegőből feltűnt nekem, hogy az angliai szántóföldek képe mennyire elüt az Európában megszokottól. Ugyanis amíg nálunk nagy, szabályos formájú szántóföldek vannak, addig Angliában szabálytalan, össze-vissza szabdalt kis parcellák vannak, köztük magas sövénnyel és keskeny utakkal. A furcsa rendszer úgy alakult ki, hogy az angol földbirtokosok elvették a parasztoktól földjeiket és bekerítették őket magas falakkal és sövényekkel, hogy senki ne mehessen a közelükbe. Ettől rengeteg paraszt leszegényedett, és jobb híján a városokba áramlott, a megnövekvő mennyiségű gyári munkára fogható ember viszont elősegítette a városok iparosodását és terjeszkedését.

Itt van pár légi fotó az angol szántóföld-rendszerről:




A legtöbb angol vidéki út nagyon keskeny és általában a magas sövény (angolul ,,hedge") miatt nehéz lehúzódni. Emiatt nagyon nehéz és félelmetes rajtuk menni, éjszaka pedig különösképpen ijesztő!
Mutatok két videót arról, milyen itt menni...

Nappal:



És éjszaka...





Tengerpart

Ilyen a tipikus angol tengerpart

Anglia partvidéke a legtöbb helyen gyönyörű, nagy tengeröblökkel és kis öblöcskékkel (angolul ,,cove") mélyen tagolt, és sok fontos kikötőváros helyezkedik el rajta.

Itt egy példa a kis, nyugodt öblöcskékre, a Lulworth Cove:


Ez itt pedig az egyik legfontosabb angol kikötőváros, Plymouth:


Plymouth 3 fontosabb dologról híres:
- innen indult el Sir Francis Drake, hogy leigázza a Spanyol Armadát
Tisztelgés Drake emlékezete előtt
- innen indult el a Mayflower zarándokhajó Amerika felé
Emlékezés a Mayflower-re

- és itt búcsúzott Napóleon Európától, amikor Szent Ilona szigetére száműzték

Most én is szeretnék elbúcsúzni tőletek, de hamarosan visszatérek, és megmutatom nektek az angol táj kevésbe ismert oldalát is!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése